Osoby dopiero od niedawna typujące wyniki meczów słusznie zastanawiają się, jakie możliwości daje im bukmacher. Nim obstawi się swoje typy, dobrze poznać rodzaje zakładów bukmacherskich, które oferują podmioty legalnie działające w Polsce. Wówczas łatwiej podjąć decyzję na temat sposobu gry.

Chcesz dowiedzieć się, jakie dokładnie zakłady bukmacherskie możesz obstawić? Poniżej wszystko dokładnie wyjaśniamy – przybliżymy nie tylko poszczególne rodzaje, ale również odpowiemy na pytanie o ich dostępność u bukmacherów w naszym kraju.

Singiel, czyli pojedynczy zakład bukmacherski

To najprostszy rodzaj zakładu, jaki można znaleźć na rynku. Uchodzi także za najbezpieczniejszy, gdyż szanse na sukces wynoszą około 33-50%, czyli są stosunkowo wysokie. Podane wartości wynikają z tego, że single najczęściej stawia się na zakłady dwu- lub trzydrogowe. Co to oznacza? Zakłady dwudrogowe służą do typowania zwycięstwa jednej albo drugiej strony. Często wybiera się je np. w e-sporcie lub tenisie, gdzie opcja remisu nie wchodzi w grę. Trzydrogowe są z kolei charakterystyczne dla piłki nożnej. W tym przypadku gra się albo na zwycięstwo, na przegraną danej drużyny, ale można również typować remis. Szanse przy obu rodzajach zakładów bukmacherskich wynoszą odpowiednio 50% i 33%.

Należy jednak pamiętać, że to bazowe wartości. Wiele zależy także od umiejętności zawodnika oraz danego teamu. Jeśli stawia się np. na słabszy zespół, wówczas kurs staje się atrakcyjniejszy, przy czym ryzyko rośnie. Jeśli natomiast wytypuje się zakład, co do którego można wręcz mieć pewność, wtedy szanse na sukces rosną, ale za to wygrana będzie mniej satysfakcjonująca.

U kogo popularne są single? Przede wszystkim u osób:

  • dokładnie analizujących nadchodzące spotkania,
  • stawiających duże sumy na swoich faworytów,
  • preferujących bezpieczniejsze granie.

Jeśli więc ktoś poważnie podchodzi do obstawiania typów meczowych, to dzięki analizie każdej zmiennej, a jednocześnie przyjęciu nieco zachowawczego stylu gry, ma szanse przez zakład typu singiel się wzbogacić. Jak wiadomo, na taki rezultat nie sposób otrzymać gwarancji.

Double i treble

Double i treble odnoszą się do liczby zakładów bukmacherskich znajdujących się na jednym kuponie. Double to obstawianie dwóch różnych zdarzeń zapewniających łączny kurs o wartości co najmniej 2.00. Naturalnie lepiej wybierać wyższe wartości – wówczas w przypadku wygranej wypłata będzie atrakcyjniejsza, a grający nie odnotuje strat. Treble natomiast to obstawienie trzech zdarzeń na jednym kuponie – najlepiej z ogólnym współczynnikiem (tj. kursem) sięgającym ok. 10.00.

Należy wziąć też pod uwagę, że zarówno double, jak i treble, wiążą się już ze znacznie wyższym ryzykiem niż w przypadku singla. Dlaczego? Ponieważ aby kupon był wygrany, wszystkie obstawione zdarzenia muszą okazać się trafne. Jeden błąd wystarczy, by stracić postawione pieniądze.

AKO – zakłady wielokrotne, akumulowane

W ofercie bukmacherów nie brakuje także kuponów, gdzie znajduje się więcej selekcji niż dwie lub trzy. Są to tzw. zakłady AKO – akumulowane, inaczej wielokrotne. W takim przypadku na jednej „taśmie” znajdują się co najmniej dwa zdarzenia, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by było ich 10 lub 20. Tego typu zakład charakteryzuje się tym, że stawki postawione na konkretne mecze są niższe, więc relatywnie spada ryzyko utraty większej sumy środków.

Z drugiej strony o zwycięstwie typera decyduje to, czy wszystkie wybrane zdarzenia będą zwycięskie – tylko wtedy można liczyć na sukces. Wyjątek stanowią m.in. promocje polegające na tym, że bukmacher pozwala na pojedyncze nietrafione typy meczów, które nie przekreślają całego kuponu.

Kupony systemowe

Ostatni omawiany w tym artykule rodzaj zakładów to kupony systemowe, czyli nieco inne od typowego podejścia do gry z bukmacherem. Polegają one na dobieraniu kilku zdarzeń i ułożeniu ich w wybraną kombinację – np. 3 z 5. Dzięki temu wystarczy, że przewidzi się poprawnie tylko 3 wyniki z 5 granych meczów, by uzyskać wygraną. Efekt? Znacznie niższe ryzyko, ale i dużo mniejsze wygrana – nawet jeśli się trafi wszystkie typy.

Pewnym ulepszeniem kuponu systemowego jest zakład blokowy. Polega on na tym, że do danej kombinacji dodaje się co najmniej dwa zdarzenia. Aby taki blok był zwycięski, każdy mecz musi być wygrany. To większe ryzyko, lecz zarazem szansa na pokaźniejszą sumę.

Podsumowanie

Znając już podstawowe rodzaje kuponów, oferowanych przez legalnych bukmacherów w Polsce, łatwiej wybrać optymalny dla siebie typ zakładu. Więcej wartościowych informacji na różne branżowe tematy można znaleźć na naszym blogu. W razie jakichkolwiek pytań, zapraszamy także do kontaktu telefonicznego lub e-mailowego.