Zdarzają się spotkania sportowe, podczas których faworyt mierzy się ze znacznie słabszym przeciwnikiem. Wydaje się wtedy, że wynik jest z góry przesądzony, zatem obstawianie drużyny mającej największe szanse na sukces będzie zwyczajnie nieopłacalne. Istnieje jednak sposób na to, aby typy takich meczów stały się ciekawsze zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych graczy. W tym celu bukmacherzy stosują tzw. handicap.

Czym on jest i jak wpływa na zakłady bukmacherskie, które w innych okolicznościach uznawałoby się za mało ryzykowne? Tego dowiesz się z naszego artykułu. Zebraliśmy w jednym miejscu wszystkie istotne informacje.

Czym jest handicap?

Wyobraź sobie spotkanie, w którym grają dwie drużyny piłkarskie: jedna silna, a druga co najwyżej niezła. Wynik meczu w takim układzie zdaje się przesądzony, bo mało prawdopodobne, aby świetny zespół przegrał z drużyną bez większych sukcesów. W takim przypadku kursy obstawiane na faworyta zazwyczaj są niskie, więc poważniejsi gracze nawet nie myślą o zakładach.

Co może zrobić bukmacher? Uatrakcyjnić typy przez dodanie underdogowi (czyli drużynie o mniejszym potencjale) dodatkowych punktów – w tym przypadku bramek. Zatem w wirtualnym założeniu zespół słabszy startuje np. z 2 strzelonymi golami. Aby faworyt wygrał, muszą paść co najmniej 3 bramki. Tym właśnie jest handicap, który daje „fory” słabszemu zespołowi, zwiększa ryzyko gry, emocje, a co za tym idzie – uatrakcyjnia kurs stawiany na faworyta. W świecie zakładów bukmacherskich to bardzo popularne rozwiązanie.

Najważniejsze rodzaje handicapów

Handicap dzieli się na kilka typów – do najważniejszych można zaliczyć:

  • europejski,
  • azjatycki,
  • terminowy.

Wariant europejski, nazywany także trzydrogowym, przewiduje obstawianie na trzy typy zdarzeń, tj.: zwycięstwo pierwszego zespołu, wygrana drugiego oraz remis. Głównym założeniem handicapów europejskich jest ujęcie bramek silniejszemu i dodanie punktów zespołowi słabszemu jeszcze przed rozpoczęciem spotkania.

Jak to wygląda w praktyce?

Powiedzmy, że postawiłeś na silniejszy team, któremu bukmacher odjął 2 punkty. Kiedy więc wygrywasz? W momencie, gdy wytypowana przez Ciebie drużyna zyska co najmniej 3 bramki. Jak to działa w przypadku, gdy grasz na zwycięstwo underdoga z handicapem? Wyobraź sobie, że zespół zyskał 2 bramki z góry. W takim wypadku, jeśli przegra 1 punktem – wygrywasz. W sytuacji, gdy przeciwny team strzeli 2 gole – przegrywasz.

Handicap azjatycki wyróżnia się większym stopniem złożoności, co wynika z faktu, że wykorzystuje się w nim także połówki i ćwiartki. Co ważne – to zakład dwudrogowy. Nie ma więc opcji obstawiania remisów.

W tej kategorii wyróżniamy takie możliwości jak:

  • handicap azjatycki Draw No Bet – czyli zakład bez remisu; oznacza to, że jeśli wynik będzie remisowy, otrzymasz zwrot postawionej stawki,
  • handicap azjatycki połówkowy – polega na przyznaniu wartości połówkowych; jeśli więc jeden zespół otrzymał np. 1,5 bramki handicapu, to aby zakład był zwycięski, musi dojść albo do remisu, albo silniejsza drużyna musi wygrać tylko 1 punktem,
  • handicap azjatycki ćwiartkowy – najbardziej złożona i jednocześnie niedostępna u polskich bukmacherów forma handicapu; w tym przypadku typer ma możliwość rozłożenia wyniku swojej gry – stawkę dzieli się na połowę i stawia jednocześnie na handicap DNB oraz połówkowy; przy zwycięstwie gracz zgarnia pulę wg kursu, natomiast przy remisie połowa stawki wraca do niego, a druga przepada.

Handicapy terminowe zdarzają się najrzadziej w ofercie bukmacherów. W tym przypadku gracze typują przewagę danego zespołu lub zawodnika nad przeciwnikami przez okres całej ligi. Są to zazwyczaj zakłady dwu- i trzydrogowe.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Handicap służy przede wszystkim uatrakcyjnieniu konkretnych zakładów – obstawianych na silniejszych zawodników lub zespoły. Dzięki temu mniej interesujący kurs znacznie wzrasta i czyni dany typ chętniej wybieranym. Jednocześnie wiąże się z wyższym ryzykiem, o czym także należy pamiętać. Handicapy mogą zakończyć typowanie w nieprzewidziany sposób – nawet jeśli wybierany team należy do tych najlepszych.

Handicapy w Polsce

W Polsce jeszcze nie ma wielu legalnych bukmacherów, którzy oferowaliby handicap. Jeśli można znaleźć go w danej ofercie, to najczęściej jest to wariant europejski, zdecydowanie rzadziej azjatycki.

Profesjonalny blog

Wiesz już, co to handicap i jakie są jego rodzaje. Chcesz rozszerzyć swoją wiedzę na temat innych pojęć stosowanych w branży? Więcej informacji można znaleźć w innych wpisach na naszym blogu bukmacherskim.