Fani różnych dyscyplin sportowych doskonale wiedzą, jak wiele emocji mogą dostarczyć rozgrywki ich ulubionych drużyn lub zawodników. Niektórym jednak samo kibicowanie nie wystarczy i obstawiają zakłady bukmacherskie. Wówczas napięcie rośnie o wiele bardziej, gdyż w takim wypadku nie chodzi tylko o to, czy faworyt odniesie sukces, ale też o pieniądze, jakie się na niego postawiło.

Dla jednych typowanie to rozrywka, dla innych sposób na ewentualny dodatkowy zarobek. Ważne więc, by śledzić typy, jakie określa bukmacher, ale i znać poszczególne mechanizmy i pojęcia funkcjonujące w tym świecie. Jednym z takich terminów jest marża bukmacherska. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – zapoznaj się już teraz z naszym artykułem.

Czym jest marża bukmachera?

Zasadniczo to różnica między kosztem wytworzenia towaru lub zaoferowania usługi a ceną oferowaną klientowi. Z tego wynika, że marżą bukmacherską będzie suma doliczona do kursu, czyli zysk osiągany przez bukmachera za proponowane usługi. W ten sposób firmy działające w branży zarabiają na każdym kuponie. Wartość marży przedstawia się w ujęciu procentowym.

Czynniki wpływające na jej wysokość

Oczywiście bukmacher nie wylicza marży przypadkowo – są pewne czynniki wpływające na jej określoną wysokość. Jakie?

Przede wszystkim:

  • popularność konkretnej dyscypliny lub ligi – te, które cieszą się największym zainteresowaniem ze strony typerów, zazwyczaj mają niższą marżę,
  • liczba zakładów na jednym kuponie – wartość wylicza się indywidualnie dla każdego gracza na podstawie średniej arytmetycznej marż nałożonych na poszczególne obstawienia,
  • dwudrogowość lub trzydrogowość zakładu – zakłady dwudrogowe charakteryzują się niższą marżą niż trzydrogowe.

Najmniejszy koszt doliczony przez bukmachera w najpopularniejszych ligach i dyscyplinach, to około 1%. Natomiast w przypadku, gdy dany sport cieszy się mniejszym zainteresowaniem, to przy zakładach trzydrogowych marża może sięgać nawet 12%. Jak widać, różnica między tymi wartościami jest dość spora.

Chcesz obliczyć marżę bukmachera?

Obliczanie marży bukmacherskiej to przydatna umiejętność. Z reguły posiadają ją także bardziej doświadczeni gracze. Ci zaś, którzy dopiero planują wkroczyć w ten świat i obstawiają swoje pierwsze typy, są w stanie się tego nauczyć.

Trzeba znać wzory, a także oznaczenia konkretnych wartości:

  • K# – kursy dla danego zakładu,
  • P – payout – wyrażana procentowo kwota, jaką wypłaca się graczowi za trafione zakłady,
  • M – marża bukmacherska.

W przypadku, gdy istnieją tylko dwa rozstrzygnięcia, stosuje się wzór:

  • P=K1*K2/(K1+K2)
  • M=(1 – P)*100%

Jak natomiast wyglądają obliczenia? Najłatwiej to wyjaśnić na przykładzie meczu tenisa. Masz dwa typy, na które bukmacher dał kurs K1: 1,1 i K2: 5,2.

Podstawiamy to do wzoru:

  • P=1,1*5,2/(1,1+5,2)

Wynik w przybliżeniu to 0,91. Pozostaje to podstawić do wzoru obliczenia marży:

  • M=(1-0,91)*100%

Z tego wynika, że bukmacher inkasuje 9%.

Nieco bardziej skomplikowanie wygląda to w przypadku zakładów trzydrogowych.

Wzór wygląda tak:

  • P=K1/(1+K1/K2+K1/K3)

Jak dokonać obliczeń? Przyjmijmy, że ma odbyć się spotkanie piłkarskie z kursami K1: 3,3, K2: 2,1 i K3: 3,1.

Podstawmy to do wzoru:

  • P=3,3/(1+3,3/2,1+3,3/3,1)
  • P=3,3/(1+1,57+1,06)
  • P=3,3/3,63

W przybliżeniu znów mamy wynik 0,91. Samą marżę obliczamy dokładnie tak samo, jak w przykładzie powyżej, więc będzie wynosiła ona 9%.

Znaczenie marży dla graczy

Co właściwie oznacza marża dla samego typera? Przede wszystkim mniejszy dochód za wygrany zakład. Im jest wyższa, tym mniej opłacalne okazuje się typowanie wybranego spotkania u konkretnego bukmachera. W praktyce więc, by „wyjść na swoje”, należy szukać najniższych marż, a to wymaga zaangażowania i czasu. Najatrakcyjniejsze opcje to te, które nie przekraczają progu 5%. Granica tolerancji to ok. 7%. Powyżej tej liczby zakłady stają się mało atrakcyjne. Im mniejszy udział firmy bukmacherskiej w zwycięstwie, tym korzystniej dla typującego.

Podsumowanie

Jak widać, marża bukmachera to istotny element gry. Chodzi tu bowiem o częściowy odpływ środków z wygranej puli. Oczywiście nie każdy początkujący typer jest w stanie rozeznać, jak dokładnie działa ten mechanizm. Na naszym blogu bukmacherskim regularnie publikujemy artykuły na tematy, które zaciekawią wielu graczy – bez względu na poziom doświadczenia.