Sport, jakim jest piłka nożna, rodzi mnóstwo emocji. Nic dziwnego – to prawdopodobnie najpopularniejsza dyscyplina na całym świecie. Liczne kluby istniejące od dziesiątek lat w Europie, Afryce, Azji i obu Amerykach przyciągają zdolnych sportowców, zachwycających fanów swoimi umiejętnościami. Mecze piłkarskie to także ogromne pieniądze – za każdym, mniejszym i większym zespołem, stoją sponsorzy, obracający często niewyobrażalnymi sumami.

Emocje z samych meczów to jednak nie wszystko. Wielu miłośników tego sportu decyduje się obstawiać swoje typy. I to nie tylko dla samej satysfakcji – zakłady bukmacherskie mogą przynieść duże pieniądze, jeśli się wie, jak grać. Aby zaś zdobyć umiejętności, pozwalające z powodzeniem obstawiać wyniki spotkań, niezależnie czy są one niemal pewne, czy wręcz przeciwnie – zupełnie nieprzewidywalne, należy poznać metody analizy.

Jeśli i Ty chcesz poznać zasady typowania rezultatów meczy piłkarskich – znalazłeś się we właściwym miejscu. Przeczytaj ten wpis, a dowiesz się więcej na temat analizowania poszczególnych spotkań i drużyn. Naucz się obstawiać wyniki meczów i podnieś swoje szanse w starciu z bukmacherem.

Jakie masz zakłady bukmacherskie w piłce nożnej?

Zasadniczo masz trzy podstawowe drogi typowania:

  • zwycięstwo,
  • remis,
  • porażka.

Firmy bukmacherskie naturalnie mocno rozszerzają ten katalog, pozwalając obstawiać konkretne wyniki, większą ilość punktów niż te, jakie typuje bukmacher, łamaki oraz BTTS-y. Często też możesz postawić na to, kto będzie pierwszym strzelcem, a także handicapy. Istnieje wiele rodzajów zakładów – dużo zależy od samej firmy, w której decydujesz się grać.

Gromadzenie informacji do analizy meczów

Zabawa w analityka możliwości drużyn piłkarskich nie opiera się na tym, by typować pewniaki, o jakich wszyscy wiedzą. Pewniaczki, mimo iż przynoszą niemal za każdym razem zwycięstwo, faktycznie są mało dochodowe. Dlatego, jeśli decydujesz się na to, by stać się profesjonalnym typerem, który będzie umieć obstawiać dobre typy – powinieneś zacząć gromadzić informacje.

Źródeł możesz szukać wszędzie, gdzie tylko piszą o piłce nożnej. Nie ma jednak sensu, byś łapał się za każdą drużynę. Najlepiej wybierz jakąś konkretną ligę i jej się trzymaj. Poznaj zespoły, jakie w niej grają, dowiedz się więcej o zawodnikach – w sieci nie brakuje analiz, zarówno amatorów, jak i profesjonalistów, rozbierających drużyny na czynniki pierwsze, podobnie jak samych graczy. Gdzie szukać materiałów?

Przeglądaj social media lig i drużyn. Tam znajduje się wiele bieżących informacji na wybrany temat. Sprawdzaj dane, dostępne na stronach bukmacherów, informujących m.in. o tym, jakie są dobre typy „na dziś”, także te z przeszłości, jakie pozwolą Ci prześledzić historię typowania i porównać z faktycznymi wynikami meczów. Wszelkie archiwa zresztą stanowią nieocenione źródło informacji, umożliwiające przewidzenie sukcesu i porażki danego zespołu. Dobrym materiałem do zdobywania wieści są też magazyny sportowe i portale internetowe o takiej tematyce. Piłka nożna jest na tyle popularna, że nie brak branżowej prasy, zarówno papierowej, jak i online.

Znalazłeś źródła o typach – co dalej?

Przede wszystkim określ ligę (lub kilka), jaka będzie Cię interesować. Zwróć uwagę na uczestniczące w niej drużyny. Dzięki temu, że wybierzesz konkretne rozgrywki, będziesz mógł zawęzić swoje pole analityczne. To pozwoli Ci wyspecjalizować się w typowaniu i będzie doskonałą bazą pod budowanie przewagi nad bukmacherem.

Pamiętaj też, by stale monitorować wyniki poszczególnych meczów. Nie chodzi tylko o faktyczny rezultat spotkania, ale i to, jak grał zespół, czy ktoś się wyróżniał (w pozytywny lub negatywny sposób), jak się zmieniał skład drużyn. Powinieneś wykonać taką analizę przed każdym starciem. Dzięki temu będziesz mógł określić silne i słabe strony spotykających się teamów i łatwiej określić, który ma większą szansę na zwycięstwo. Warto przy tym zwrócić uwagę na jeden szczegół – jak zawodnicy radzą sobie przed własną publicznością oraz na wyjazdach. Pamiętaj, że morale zespołu mają ogromne znaczenie dla jego efektywności!

Co warto jeszcze wziąć pod uwagę?

Dane dotyczące drużyn to jedno, tak samo, jak typy bukmacherów – zarówno zwykłe, jak i VIP. Tymczasem są i inne czynniki, oddziałujące na rezultaty, w tym na przykład pogoda (upały, jak i deszcze) albo odległość, jaką zespół musi pokonać, aby dotrzeć na kolejne miejsce spotkania. W końcu wpływa to na ich zmęczenie. Pamiętaj jednak, aby Twoje typy były chłodną kalkulacją – możesz być fanem danego teamu, ale jeśli spotyka się z mocniejszym przeciwnikiem, należy kierować się faktami i statystykami, nie emocjami.