Większość osób, które dopiero wdrażają się w temat zakładów bukmacherskich i obstawiania zdarzeń zachodzących podczas meczów piłkarskich, zwykle kojarzy je z typowaniem wyników spotkań, zwycięstwa danej drużyny itp. Dobry bukmacher jednak stara się urozmaicać swoją ofertę, umożliwiając typerom stawianie nie tylko na pewniaki, ale i sytuacje o niższym prawdopodobieństwie, choć wciąż będące stałym elementem rozgrywki. Typy na kartki to ciekawa opcja, uatrakcyjniająca zakłady piłkarskie. I to właśnie o nich dowiesz się nieco więcej.

Obstawianie kartek nie należy do łatwej gry. W tym przypadku trudno wyłowić pewniaczki, gdyż na zdarzenie składa się mnóstwo zmiennych, mogących skłonić sędziego do takiego czy innego działania. Stąd też gracz musi wykazać się dużym doświadczeniem i wiedzą. Jeśli chcesz wiedzieć, jak typować kartki na wybrane mecze piłkarskie – przeczytaj ten artykuł.

Jakie rodzaje zakładów wyróżniamy?

Firmy bukmacherskie oferują wiele opcji w tym zakresie. Wśród nich można wyróżnić m.in.:

  • jaka będzie ogólna liczba żółtych kartek w wybranym spotkaniu,
  • ilość kartek jako handicap na drużynę podczas konkretnego meczu,
  • który zespół zbierze więcej ŻK,
  • czy pojawi się czerwona kartka (i dodatkowo – jaki zawodnik ją otrzyma),
  • kiedy pojawi się pierwsza kartka…

…i wiele innych rodzajów zakładów.

Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę, typując kartki?

Sport, jakim jest piłka nożna, dostarcza mnóstwo emocji. Jeśli do tego obstawia się różne zdarzenia, wrażenia często są dużo silniejsze. Natomiast, gdy wybiera się tak niepewne typy, jak kartki – trzeba mieć nerwy ze stali. Należy pamiętać, że irracjonalne odczucia, jakie pojawiają się w czasie meczy nie są dobrymi doradcami. Tym bardziej, gdy chodzi o takie zakłady bukmacherskie jak kartki. Najważniejsze, by przy grze trzymać się pewnych zasad, przybliżających typera do sukcesu.

Słabsza drużyna zwykle ma więcej kartek

Stawianie zakładów na underdogi ma kilka zalet. Głównie dlatego, że często w swoich staraniach bywają nieprzewidywalni i nieobliczalni. Z tego też tytułu więcej niż pewne jest, że to właśnie słabsza drużyna otrzyma więcej kartek niż silniejszy przeciwnik. Potwierdzają to również statystyki.

Z czego to wynika? Przede wszystkim słabsi zawodnicy często są zmuszeni do większego wysiłku. Z drugiej strony mierzenie się na boisku z mocniejszym konkurentem rodzi silniejszy stres. To sprawia, że popełnienie błędu, skutkującego ukaraniem przez sędziego żółtą lub czerwoną kartką, jest dużo bardziej prawdopodobne po stronie słabszego zespołu.

Liga ma znaczenie

Każda liga ma inny charakter. Począwszy od tego, jak grają drużyny, przez zachowania kibiców, aż po tolerancję sędziów na faule. Gdzie najczęściej pojawiają się żółte i czerwone kartki? Takie zdarzenia można nierzadko obserwować w krajach południowej Europy, ale prawdziwą gratką dla typerów są Bałkany. Tamtejsze mecze piłkarskie mają naprawdę ostry charakter, a sędziowie nie szczędzą kar piłkarzom. Podobnie to wygląda w Hiszpanii, Portugalii i we Włoszech. Gdzie natomiast pada najmniej kartek? W niemieckiej Bundeslidze oraz angielskiej Premier League.

O co toczy się gra?

Im silniejszy stres, tym większa skłonność do ostrej, często obarczonej błędami gry. Najwięcej nerwów zaś rodzą rozgrywki o wyższej randze. Spotkania piłkarskie, podczas których drużyny grają nie tylko o awans np. w eliminacjach Ligi Mistrzów, są nie tylko dobre pod względem tempa i akcji, ale zapewniają wiele emocji – widzom, jak i piłkarzom. Im wyższa więc stawka – tym większe prawdopodobieństwo błędów.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Oprócz powyższych czynników bardzo ważna jest taktyka danego zespołu. Niektóre drużyny grają ostrzej niż inne, kompensując np. braki w grupie, szczególnie względem przeciwnika. To może skutkować błędami karanymi kartkami. Warto też zwrócić uwagę na fazę sezonu. Są dwa momenty, gdy żółte i czerwone kartoniki pojawiają się częściej – początek, gdy każdy chce zacząć rozgrywki „z przytupem” i koniec, gdy walczy się o najlepszą pozycję w tabeli. Ostatecznie należy przyjrzeć się temu, kto będzie sędziować podczas poszczególnych meczów. Część arbitrów jest bardziej skłonna do ukarania piłkarzy niż pozostali. Wystarczy sprawdzić ich statystyki.

Zawsze też można sięgnąć po typy profesjonalistów, dostarczających m.in. informacje o przewidywanym wyniku na dziś. Korzystając z pakietu VIP, zyska się dostęp do wiadomości o potencjalnych rezultatach w nadchodzących spotkaniach, ale i obszernej analizy, uzasadniającej ocenę typerów.