Każda branża posługuje się specyficzną terminologią, umożliwiającą łatwiejsze porozumiewanie się ich przedstawicielom. Nie inaczej jest w przypadku zakładów bukmacherskich. Pewniaki, AKO, masówka, łamak – to tylko niektóre terminy, jakie laikowi mówią raczej niewiele. Wystarczy jednak zapoznać się ze znaczeniem tych słów, by lepiej zrozumieć nie tylko dyskusje pasjonatów zakładów, ale i wszelkie treści, pomagające rozeznać się w tej dziedzinie.

Chcesz wiedzieć, o czym pisze bukmacher, jakie są najlepsze typy i zrozumieć objaśnienie, dlaczego akurat takie, a nie inne? Poznaj język, jakim posługują się miłośnicy gier hazardowych! Przeczytaj poniższy wpis i zdobądź wiedzę, dzięki której zrozumiesz, jakie informacje przekazują firmy bukmacherskie i nie tylko. Wchodząc w ten świat, zobaczysz, że piłka nożna oraz inne dyscypliny, mogą być jeszcze bardziej emocjonujące.

AKO
Nazywane także zakładami AKO lub KOMBI, czyli zakumulowanymi. Oznacza to, że obejmują co najmniej dwa zdarzenia. Obstawiający ma możliwość kombinowania tych sytuacji na wyniki. Nie mogą się one jednak wzajemnie wspierać. Wyróżniamy m.in. takie rodzaje kuponów jak double i triple (odpowiednio dwa i trzy zakłady). Najczęściej ograniczenie wynosi do 32 zdarzeń (tzw. taśmy). Przeciwieństwem AKO jest singel lub solo.

BTTS
Tym mianem określamy rodzaj zakładów piłkarskich, w jakich, rozwijając z angielskiego, typuje się both teams to score, czyli strzelenie gola przez obie drużyny. Nie istotne są w tym przypadku wyniki meczów – ważne, by rozgrywające je zespoły zdobyły przynajmniej po jednej bramce.

Cashback
To tzw. zakłady ubezpieczone, usługa bukmacherska, umożliwiająca zwrot pieniędzy (całości lub przynajmniej części) za pierwszy nietrafiony kupon. Najczęściej zależy to od promocji, organizowanych przez bukmachera. Bardzo często ma on formę bonusu, jaki wymaga późniejszego obrotu.

Cashout
Cashout to funkcja pozwalająca zamknąć zakład przed rozegraniem wszystkich meczy na kuponie. Kluczowe, by dotychczasowe typy się sprawdziły. Wówczas bukmacher daje opcję zakończenia zakładów wcześniej. Oznacza to mniejsze, ale pewne pieniądze, niezależnie od tego, jakie będą wyniki kolejnych obstawionych meczów.

Freebet
Pod tym słowem kryje się określenie kwoty otrzymywanej przez obstawiającego od bukmachera, niewymaganej depozytu za własne pieniądze. Najczęściej udziela się jej w formie bonusu startowego i można za nią obstawić kupon.

HT/FT
Tak nazywa się typ zakładu, w którym obstawia się wyniki meczu do końca pierwszej połowy (half time) i do zamknięcia spotkania (full time). Oznacza to, że obstawiający określa np. dokładny wynik do minięcia pierwszych 45 minut oraz wskazuje zwycięzcę. Jego odmianą jest łamak – czyli typowanie, że do końca pierwszej połowy będzie wygrywała jedna drużyna, ale ostatecznie zwycięży zespół przeciwny. Łamaki cieszą się zwykle bardzo atrakcyjnymi kursami.

Handicap
Handicap to typ zakładu, w którym bukmacher dodaje lub odejmuje ilość bramek albo punktów jednej z drużyn, biorących udział w danym spotkaniu. W ten sposób daje „fory” zespołowi czy zawodnikowi przed spotkaniem. To pozwala użytkownikom danej firmy bukmacherskiej skorzystać z lepszego kursu.

Kontra
Kontrą określamy obstawienie przeciwnych typów do tych, jakie zamykają kupon. Dzięki temu niezależnie od wyniku meczu zyskuje się wygraną. W przypadku, gdy sprawdzi się pierwsze stawianie, traci się jedynie pieniądze z kontry, zyskując przy tym wygraną. Natomiast, gdy wygra typ kontry, zyskuje się sumę opiewającą mniej więcej na jej wysokość.

Live
Pod tym pojęciem kryje się stawianie zakładów bukmacherskich na trwające już spotkania, czyli obstawianie odbywa się na żywo. To o tyle atrakcyjna forma, że, w zależności od sytuacji w meczu, można wybierać typy po różnych kursach.

Masówka
To rodzaj popularnego zakładu, typowanego przez wiele osób. Wiąże się zwykle z niższym kursem.

Pewniak
Nazywane też bardziej pieszczotliwie „pewniaczki” to dobre zakłady dla tych, którzy chcą mieć wysoką pewność, że wygrają. Problem w tym, że pewne typy wiążą się zwykle z niskimi kursami. Dla doświadczonych typerów nie stanowią atrakcyjnej oferty.

Underdog
Tym mianem określa się przeciwnika drużyny lub zawodnika będącego faworytem. Zwykle wiąże się to z wysokim kursem, ze względu na fakt, że underdog najprawdopodobniej przegra.

Jakie pojęcia jeszcze warto znać?

Powyżej mogłeś zapoznać się z większością pojęć, stosowanych w grach bukmacherskich. Sprawdzając strony bukmacherów w sieci, z pewnością zauważysz, że są i inne słowa, czasem indywidualnie stosowane przez daną firmę. Mogą dotyczyć np. zakładów VIP czy określenia typów na dziś. Znając jednak powyższe terminy, będzie Ci o wiele łatwiej poruszać się po świecie bukmacherki.